HOŞ GELDİNİZ καλωσόρισμα

5 Ağustos 2010 Perşembe

Grafik Tablet Alırken Nelere Dikkat Emeliyiz !

                         
Grafik Tablet Alırken Nelere Dikkat Emeliyiz!


Grafik tablet nedir, neden gerekli?
Grafik tabletler günümüzde bilgisayarda çizim, boyama hatta fotoğraf işleyişlerinin olduğu kadar  hemen hemen tüm grafik işlemlerinde kullanılabilmektedir.Dijitalleştirme tableti olan grafik padler, çizim tableti olarak adlandırılan ; Mouse, Trackball ve diğer giriş cihazlarının yardımıyla çeşitli alternatiflerde kullanılabilecek giriş birimleridir.Grafik tablet 2 parçadan oluşur. Çizim için düzgün bir alandan oluşan tablet ve birlikte çalışmak için programlanmış kalem (stylus) . Genelde bu ikilinin yanında kalemlik ve kablosuz bir fare gelmektedir. Tablet kullanımı standart fareye göre çok daha sağlıklı olduğu için ve RSI (repetitive strain injury ) hastalığını önlediği için grafik alanında profesyonel çalışmayan birçok insan tarafından da kullanılmaktadır.

Boyut – Tablet seçiminde ilk sırada gelen bir özelliktir. Büyük her zaman daha iyi değildir. Bazı ev kullanıcıları ve hobi sahipleri için en çok tercih edilen boyut 4”x5”(10cmx12,5cm)
veya 5”x6” (10cmx15cm) dir. CAD kullanıcıları, dijital artistler ve teknik illüstratörler daha büyük çalışma alanına ihtiyaç duyabilirler fakat boyutla birlikte fiyat da artmaktadır. Tablet boyutu arttıkça kolunuzu daha fazla hareket ettirmeniz gerektiğini unutmayın. Birçok kullanıcı kol hareketini minimum ölçüde gerçekleştirmek istediği için ufak tablet tercih etmektedir. Tabiî ki büyük akıcı hareketlerle çalışmaya alışmış çizerlere ve ressamlara ufak hareketler doğal gelmeyecektir. Boyutlarla ilgili diğer dikkat edilmesi gereken husus , verilen boyutun tabletin sadece harekete ve basınça duyarlı alanını belirtmesidir. Tabletin toplam boyutu aktif alanın 1,5-2 katı boyutundadır. Buna dikkat etmeden tablet satın aldığınızda masa üzerinde kapladığı alan ciddi problem oluşturabilir.


Kalem/Stylus ve Aksesuarlar – Tablet, kullanımı konforlu olan bir kalem ile birlikte gelir. Bazı kalemler pilli, bazıları pilsizdir. Kalem tablete bağlı olabilir veya bağımsız olabilir. Kalemlerin çoğunda belli görevleri yapmak üzere programlanabilecek tuşlar bulunur. Bazı modellerinde kalemin arkası silgi olarak kullanılabilir.Tuşlar ve silme en çok hoşuma giden özelliklerdendir. Bu tuşlara farenin sağ, sol veya orta tuş görevlerini atayabiliriz. Bazı tablet üreticileri bağımsızca programlayabileceğiniz farklı kalemler de sunmaktadırlar.

Basınca Duyarlılık - Basınç kademesi , tabletin veya kalemin ucunun basınca duyarlılığını temsil eder. Birçok tablet 256, 512 veya 1024 kademe basınca duyarlıdır. Basınç-hassasiyeti çizgi kalınlığını, saydamlığı ve/veya renk geçişini kontrol eder. Basınç hassasiyeti yükseldikçe, tablet daha iyi tepki verir ; çalışırken daha doğal hissetmenizi ve kontrol etmenizi sağlar. Yüksek basınç hassasiyeti olan tabletlerde çizgilerin inceden kalına geçişi daha yavaş ve düzgün gerçekleşmektedir.


                   Grafik Tablet Alırken Nelere Dikkat etmeliyiz!


                                           Grafik Tablet Basınç Hassasiyeti :
Basınç hassasiyeti tablet ile kalem arası bir özelliktir. Bazı markalarda Grafik Tablet, bazı markalarda kalem basınca duyarlılığı belirler.
Basınç duyarlılığı kalem ucuna uyguladığımız basıncın algılanma hassasiyetidir. Basınç duyarlılığı arttıkça çizgilerin inceden kalına geçişi daha düzgün ve yumuşak bir şekilde gerçekleşir.
Basınç duyarlılığı 128, 256, 512 ve 1024 kademe olarak Grafik Tabletler markaya ve model göre değişmektedir.

512 kademe amöterler ve yarı profesyoneller için yeterlidir. 1024 kademe daha çok illüstrasyon yapanlar ve detaylı çalışan profesyonellere yöneliktir. 128 ve 256 sadece dijital imza atma amaçlı üretilen Grafik tabletler de kullanılmaktadır.

                                             Grafik Tablet'in Çözünürlüğü :

Tablet’in çözünürlüğü lpi cinsinden belirlenir. LPI’ın açılımı “lines per inch” yani yatayda 1 inch=2,51cm karşılığında yer alan satır sayısıdır.

Tablet’in lpi cinsinden çözünürlüğünü ekran çözünürlüğüne benzetebiliriz. Ekranımızda çözünürlük arttıkça noktalar küçülür ve resim kalitesi artar. Tabletimizde çözünürlük arttıkça kalem ile gerçekleştirilen hareketi algılayacak ölçüm birimi küçülür. Bu sayede tablet en ufak hareketi çok hassas bir şekilde algılayıp ekrana yansıtabilir.

Grafik Tablet çözünürlüğü artıkça çizgilerin düzgünlüğü ve netliği artar.

2000lpi ve üstü bir model Grafik Tablet alınmasını tavsiye ederim. 2000lpi amatör ve yarı profesyonellerin ihtiyacını karşılar. 4000lpi bir model Grafik Tablet kullandığınızda aradaki farkı rahatlıkla hissedebilirsiniz. 4000lpi üzerindeki Grafik Tablet hassaslık değerleri grafik tasarım alanında bir profesyonel olmadığım için yorumlamam doğru olmaz ama profesyonellerin yorumları  farkın hissedilmediği yönünde.

                                             Grafik Tablet'in Raporlama Hızı :

Raporlama hızı Grafik Tablet ile bilgisayar arasındaki ilişkiyi temsil eder. Rps cinsinden ölçülür. Rps’in açılımı “report per second” yani saniyedeki raporlama sayısıdır.
Raporlama hızını ekanın tazeleme hızına ( refresh rate Hz) benzetebiliriz. Tazeleme hızı yükselikçe ( 60, 75 , 75, 100…) görüntü çok daha hızlı yenilenir ve biz herhangi bir titreme algılamadığımız için görüntü kalitesinin artmış olduğunu hissederiz. Grafik Tablette raporlama hızı artıkça kalem ile yapılan hareketler çok daha hızlı bir şekilde ekrana yansır.

100rps amatörler ve yarı profesyoneller için yeterlidir. 200rps daha çok profesyonellere yöneliktir.

                                             Grafik Tablet Boyutları :

Grafik Tablet’in çizime ve basınca duyarlı aktif alanını belirtir.
Grafik Tablet ve stylus ( dijital kalem ), standart kağıt ve kalemin yerini aldığı için boyut, kağıt boyutuyla eşdeğer olarak sınıflara ayrılır.
Grafik Tablet boyutları A7’den başlar. A6,A5,A4,A3 ve A3wide gibi büyüyerek devam eder. A4 normal dosya kağıdını temsil eder. A5, A4’ün yarısı, A3 ise iki katı büyüklüktedir.
Küçük Grafik tabletlerde ufak kalem hareketleri büyük çizgiler oluşturur. Grafik Tablet boyutu büyüdükçe aynı kalem hareketi daha küçük çizgiler oluşturur ve bu sayede detaylı çalışmalar çok daha rahat gerçekleşecektir.

Burada ki ölçüler tabletin harekete duyarlı aktif alanının boyutlarıdır. Bu alan çevresinde kısayollar, bunun çevresinde el dayamak için bir bölüm ve çerçeve bulunmaktadır. Almayı planladığınız Grafik Tablet boyutunu belirlerken çalışma masanızda aktif alan x 3 yer ayırmanız gerektiğini unutmayın. Örnek vermek gerekirse UC-Logic WP8060’ın aktif alanı 20cmx15cm, Grafik Tabletin fiziksel boyutu ise 28,7cmx30,5cm’dir. Grafik Tabletin boyutu aktif alanın 2,9 katıdır.

A6 grafik tabletler hobi amaçlı çizim yapacaklar, amötör grafikerler ve fare yerine Grafik Tablet kullanmak isteyen ev kullanıcıları için yeterlidir. Masa üzerinde az yer kaplar, bilgisayar yönetiminde fare yerine çok rahat kullanılabilir ve taşıması kolaydır.

A5 Grafik Tabletler yarı-profesyoneller, daha detaylı çalışmalar yapmak isteyenler ve devamlı hareket halinde olan profesyonellere yöneliktir. Masa üzerinde kapladığı alan A4 kağıttan %30 daha büyüktür. Laptop çantalarında taşınabilir. Detaylı çalışma isteyenler A5 ve üzeri Grafik Tablet modelleri düşünmelidir.

A4 Grafik Tabletler profesyonellerin öncelikli tercihidir. Detaylı çalışmalar için A4’ü kesinlikle tavsiye ederim. A4 aktif alan sayesinde kalem hareketlerine karşı çok daha hassasdır. Tek eksiği tabletin 39cmx36cm olan boyutudur. Laptop çantasında bu büyüklükteki Grafik Tabletlerin taşınması zordur. Gülü seven dikenine katlanmalıdır                                       Grafik Tablet Uygulama Örneki                                    

                      


Yazar : İslam ZEYTİN
TEKNOİZCİ

Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için: İslam Zeytin

6 yorum:

 1. lớn, hắn đã không xứng là đối thủ của ta nữa. Đáng tiếc là ta đã vì hắn chuẩn bị một pháp bảo đặc biệt, bây giờ lại không còn chỗ để sử dụng nữa rồi.
  dong tam
  game mu
  cho thuê phòng trọ
  cho thuê phòng trọ
  nhạc sàn cực mạnh
  tổng đài tư vấn pháp luật
  công ty luật
  số điện thoại tư vấn luật
  dịch vụ thành lập doanh nghiệp
  Cô gái hít vào một hơi thật sâu. Khi nhớ đến pháp bảo đặc biệt kia, trong mắt nàng hiện lên một tia bứt rứt và đau khổ, nhưng ngay lập tức cảm giác này đã bị sự lạnh lùng thay thế.

  - Lúc này sợ rằng hắn vẫn còn ở trên Chu Tước Tinh, đã không còn là người cùng cấp độ với ta nữa rồi.

  Cầu vồng tiến vào trong Thiên Huyễn Tinh rồi tiêu tán.

  Trên Nhiễm Vân Tinh, rất nhiều tiên ngọc đang vờn quanh Vương Lâm rồi bị hắn chậm rãi hấp thụ. Thoáng cái đã bảy ngày trôi qua, hắn mở hai mắt ra, trong mắt lóe lên ánh chớp cực kỳ quỷ dị.

  Vương Lâm hít vào một hơi thật sâu, hắn nuốt vào tất cả những tiên khí còn sót lại, sau

  YanıtlaSil
 2. Güzel yazı, emeğine sağlık, teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 3. güzel bilgi paylaşmışsınız ellerinize sağlık.
  bende bunu önerebilirim, arkadaşım bu grafik tableti almıştı
  çok pahalıda değil bayağı kaliteli çıktı, hassas ve geniş çizim alanı var siz detaylı bilgilerine bakmak isterseniz link atıyorum.
  http://www.indirimvekalite.com/bilgisayar-tablet-k-81/cevre-birimleri-k-44/grafik-tabletler-k-227/uc-logic-lapazz-athena-l-a5-pilsiz-kalemli-profesyonel-5080lpi-grafik-tablet-u-102362.html#.WHSlidSLSzc

  YanıtlaSil

En Çok Okunanlar

Etiketler

3G (2) adobe (4) adsl (2) akıllı telefon (40) Amazon (3) android (34) android market (4) Angry Birds (2) Anonymous (3) antivirüs testi (3) Apple (74) application (2) Asus (9) Avea (4) Bilgisayar (13) bilim (42) bilimadamları (13) bim (1) Bing (1) board (1) browser (18) BT (2) Burn (3) CeBIT (2) cep telefonu (75) chrome (13) CISCO (1) CNN (1) Codec (1) da vinci (1) Dell (4) dijital (4) domain (6) donanım (151) doodle (2) download (4) e- mail (7) e-book (2) ege üniversitesi (1) eğitim (38) einstein (1) enerji (4) explorer (1) facebook (63) FIFA (5) fiber (3) fiber ağ (1) fibernet (2) firefox (12) fizy (1) Fotoğraf (10) fotoğraf makinesi (7) fullyfollowme (2) Galaxy Note (5) gmail (4) Google (56) Google Earth (3) google play (8) google+ (8) gsm (3) güvenli internet (19) güvenlik açığı (5) güvenlik tehditi (10) hacker (7) harddisk (4) hotmail (3) HP (12) HTC (3) IBM (1) IEEE (1) iletişim (12) index (1) instagram (5) intel (5) internet (122) internet explorer (8) internet explorer 9 (5) iOS (11) İpad (13) iPad 3 (5) iphone (38) iPhone 4S (1) iPhone 5 (9) İslam ZEYTİN (43) istanbul (3) iTunes (3) kamera (12) KeepVid (2) kitap (4) klavye (2) Laptop (2) Led (4) Led TV (2) LG (9) linkedin (2) Mac (8) marc zuckerberg (2) microsof office 2010 (3) Microsoft (52) Microsoft Security Essentials (2) mobil (101) Motorola (2) mozilla (4) MS (1) MSI (2) müzik (4) Nasa (8) nikon (3) Nintendo (2) nokia (15) Notebook (3) Numara taşıma (1) ODTÜ (4) Ofis (4) operatör (6) oyun (72) oyun köşesi (3) oyuncak (2) padfone (2) Pahalı İnternet (1) panasonic (1) para (3) Pardus (1) PC (8) Pepee (1) Pil (10) Ping (1) Playstation (7) programlama (6) projeksiyon (1) rasat (1) Raspberry pi (3) Rekabet (6) reklam (25) sağlık (14) Samsung (49) Samsung Galaxy (13) Sık Sorulanlar (42) Siber Saldırı (5) sim (5) Sinema (3) skype (15) smart tv (3) sms (3) sony (17) sosyal medya (73) Steve Jobs (3) SUPER 8 (1) suriye (1) şifre (7) Tablet (23) tarayıcı (6) tarih (2) tasarım (3) tehlike (23) Teknoloji (50) telefon (7) Televizyon (4) Tivibu (1) toolbar (1) Toshiba (4) ttnet (14) turkcell (21) türkiye (75) türktelekom (4) tv (12) twitter (21) ultrabook (7) usb (3) uydu (12) uygulama (38) uzay (17) üniversite (30) ürün inceleme (48) Vadofone (7) Vaio (1) Video indirme (5) virus (10) vitamin (1) VLC Media Player (1) Web (5) web kamera (1) web sitesi (8) webcam (1) Wii (3) Windows (37) Windows 8 (44) windows xp (2) X Box (5) yahoo (3) Yama (1) yandex (8) yaşam (2) yazı dizisi (9) yazılım (116) yeni ürün (6) Youtube (17) zararlı (3) Zuckerberg (3) Ελληνική ειδήσεις (5)