HOŞ GELDİNİZ καλωσόρισμα

7 Kasım 2011 Pazartesi

ODTÜ Kızılötesiyle ''deri yokmuş gibi'' damarları görüntülediler

Kızılötesiyle ''deri yokmuş gibi'' damarları görüntülediler
ODTÜ Teknokent'in Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'nda finale kalan genç mühendis grubu, deri üzerinden doku ve damarların kızılötesi ışınlarla görüntüleyip üç boyutlu dijital gözlüklere aktarmayı sağlayan teknolojileri Intel'in ABD'de düzenlediği yarışmada Türkiye'yi temsil edecek


Her biri İzmir Fen Lisesi mezunu genç mühendisler Emir Konuk, Emre Yılmaz. Ali Anıl Şahinci, Mürsel Karadaş, mühendislik öğrencisi Bulut Esmer ve top öğrencisi Özge Şen'den oluşan ''Kapileroskop'' isimli grup üyelerinin çoğu TÜBİTAK'ın bilim olimpiyatları ile üniversite giriş sınavında da iyi derecelere imza attı.
Genç araştırmacılar, damar görüntüleme çalışmalarını bir adım daha ileriye götürerek cep telefonu kullanıcılarının özel ekipmanla damarları etkileyen şeker, tansiyon ve cilt kanseri gibi hastalıkların tanısını ve takibini yapacak teknoloji üzerindeki altyapı çalışmalarını tamamladı. Araştırmacılar, sermaye desteği bulduklarında teknolojilerini dünya genelinde ürün haline getirmek için çalışıyor.Açıklama yapan grup üyelerinden Emir Konuk, projenin temelinin deri üzerinden el, ayak gibi yüzeye yakın damarların görüntülenmesi esasına dayandığını ifade etti.
Sağlık görevlilerinin bazı durumlarda damara ilaç enjekte ederken veya kan alma işlemleri sırasında damarların yerinin tespit edilmesinde sıkıntılar yaşadığını dile getiren Konuk, ürünlerinin de bunun önüne geçmek için geliştirildiğini anlattı. Konuk, geliştirdikleri teknoloji hakkında şu bilgileri verdi:
''Bütün dokular kızılötesi ışığı dağıtmasına rağmen oksijenlenmiş hemoglobin bu ışığı topluyor. Bu yüzden infrared görüntülemede, ışığı eğer doğru açı, dağılım ve polarizasyonla yollayabilirseniz, tüm dokular parlarken damar ağını görüntüleyebiliyorsunuz. Hatta ek donanımla kılcal damarları da görüntüleyebiliyoruz. Çalışmamızın sonunda doktorlar eldiven takarak tüm damardan enjeksiyon işleminde damarları net şekilde görebilecek.''

Ürünlerinin ilk örneğinin ABD'li bir firma tarafından çok yüksek fiyatlarla satıldığını, bu nedenle de sağlık kuruluşlarında yaygın kullanılmadığını belirten Konuk, teknolojilerinin ise cep telefonuna takılan bir adaptörle rahatlıkla kullanılabileceğini ve bu nedenle de uygun bir maliyetinin olacağını söyledi.

Damardan hastalık teşhisi yapılacak


Konuk, projelerini sermaye desteği bulmaları halinde bir adım öteye götürerek, deri kanserleri, şeker, tansiyon gibi damarlara etki eden rahatsızlıkları teşhis ve takip eden bir sistemin de hazırlıklarını yürüttüklerini bildirdi.


Özel tekniklerle deri yokmuş gibi tüm damarlanmaların derinliği de dahil tüm yönüyle çok net olarak üç boyutlu ve renkli olarak görüntüleyebildiklerini dile getiren Konuk, ''Bu sistemimiz de kansere ön tanı için her cep telefonuna özel bir cihazla aktarılabilecek. Endoskopi ve kolonoskopi gibi görüntülemelerde kanama halinde görüntülemede sıkıntılar doğuyor. Bizim bu teknolojimizle kanama olsa bile damarları çok net görüntüleyebileceğiz. Şu an bu ürünün yazılım çalışması devam ediyor. Gerekli damarlanma görüntülerini aldık ve gerekli sermayeyi bulduktan sonra bu görüntüleri küçülterek ekipmanı üretmeyi hedefliyoruz'' diye konuştu.Konuk, hedeflerinin herkesin cep telefonlarına takılacak ve rahatlıkla temin edilebilecek bir ekipmanla pek çok hastalığı daha oluşmadan tespit edecek sistemi geliştirmek olduğunu belirterek, ''Böylece görüntüler, kanser gibi bir hastalık daha başlamadan damarlardaki tahribatı verecek bunun görüntüsünü de anında dermatoloğa yollayacaktır'' dedi.El, bilek ve parmakta kılcal olmayan damar yapısı parmak izi gibi kişiye özel bir biometrik ayırıcı olan damar izi üzerine de çalıştıklarını anlatan Konuk, ''Yazılım açısından, kimlik tespiti algoritmaları ile hastalık tanısı algoritmaları birbirlerine yakındır, bu sayede kod grupları Akıllı Kapileroskop ile paylaşılabilecek'' dedi.Genç araştırmacılar yaptı, Intel alkışladıIntel'in ABD'de Berkeley Üniversitesi ile birlikte dünya çapında girişimciliği ve yeni iş fikirlerini desteklemek için düzenlediği Intel Challenge Yarışması, bu yıl 8–10 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek.Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da yarışmada Türkiye'yi temsil edecek genç ekip, ODTÜ Teknokent tarafından düzenlenen Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması'nda finale kalan projeler arasından Intel tarafından seçildi.Intel Türkiye Ülke Eğitim Müdürü Melih Gezer de yaptığı açıklamada, ODTÜ Teknokent'in yarışmasında finaline kalan projeler arasından Kapileroskop'u seçtiklerini belirterek, ''Proje, sağlık ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Genelde biz sağlık sektöründe teknolojinin kullanımını önemsiyoruz. Dünyada küresel yaşlanma olgusu var. Burada bakım masrafları giderek artıyor. Tanıya yardımcı olacak teknolojiler önem kazanacak. Türkiye gibi yavaş yavaş yaşlı nüfusu da artmaya başlayan ülkeler için bu teknolojiler önem kazanacak. Önleyici ve uzaktan teşhis sağlayacak sağlık ürünleri giderek ileride büyük rağbet görmeye başlayacak. Ülkelere de devletlere de sağlık masraflarını azaltmada yardımcı olacak'' diye konuştu.

1 yorum:

 1. Lúc này nhìn anh ốm quá trời.
  Thương oppa Di Di
  dịch vụ kế toán thuế báo cáo tài chính tại tp hcm
  dịch vụ kế toán thuế trọn gói tại bắc ninh
  dịch vụ kế toán tại hưng yên
  2 thầy trò ngồi chém gió các thể loại. từ máy ảnh, hà giang, đồ đạc đi hà giang, chụp ảnh phim... nhiều thứ

  YanıtlaSil

En Çok Okunanlar

Etiketler

3G (2) adobe (4) adsl (2) akıllı telefon (40) Amazon (3) android (34) android market (4) Angry Birds (2) Anonymous (3) antivirüs testi (3) Apple (74) application (2) Asus (9) Avea (4) Bilgisayar (13) bilim (42) bilimadamları (13) bim (1) Bing (1) board (1) browser (18) BT (2) Burn (3) CeBIT (2) cep telefonu (75) chrome (13) CISCO (1) CNN (1) Codec (1) da vinci (1) Dell (4) dijital (4) domain (6) donanım (151) doodle (2) download (4) e- mail (8) e-book (2) ege üniversitesi (1) eğitim (38) einstein (1) enerji (4) explorer (1) facebook (63) FIFA (5) fiber (3) fiber ağ (1) fibernet (2) firefox (12) fizy (1) Fotoğraf (10) fotoğraf makinesi (7) fullyfollowme (2) Galaxy Note (5) gmail (4) Google (56) Google Earth (3) google play (8) google+ (8) gsm (3) güvenli internet (19) güvenlik açığı (5) güvenlik tehditi (10) hacker (7) harddisk (4) hotmail (3) HP (12) HTC (3) IBM (1) IEEE (1) iletişim (12) index (1) instagram (6) intel (5) internet (122) internet explorer (8) internet explorer 9 (5) iOS (11) İpad (13) iPad 3 (5) iphone (39) iPhone 4S (1) iPhone 5 (9) İslam ZEYTİN (43) istanbul (3) iTunes (3) kamera (12) KeepVid (2) kitap (4) klavye (2) Laptop (2) Led (4) Led TV (2) LG (9) linkedin (2) Mac (8) marc zuckerberg (2) microsof office 2010 (3) Microsoft (52) Microsoft Security Essentials (2) mobil (101) Motorola (2) mozilla (4) MS (1) MSI (2) müzik (4) Nasa (8) nikon (3) Nintendo (2) nokia (15) Notebook (3) Numara taşıma (1) ODTÜ (4) Ofis (4) operatör (6) oyun (72) oyun köşesi (3) oyuncak (2) padfone (2) Pahalı İnternet (1) panasonic (1) para (3) Pardus (1) PC (8) Pepee (1) Pil (10) Ping (1) Playstation (7) programlama (6) projeksiyon (1) rasat (1) Raspberry pi (3) Rekabet (6) reklam (25) sağlık (14) Samsung (49) Samsung Galaxy (13) Sık Sorulanlar (42) Siber Saldırı (5) sim (5) Sinema (3) skype (15) smart tv (3) sms (3) sony (17) sosyal medya (73) Steve Jobs (3) SUPER 8 (1) suriye (1) şifre (7) Tablet (23) tarayıcı (6) tarih (2) tasarım (3) tehlike (23) Teknoloji (50) telefon (7) Televizyon (4) Tivibu (1) toolbar (1) Toshiba (4) ttnet (14) turkcell (21) türkiye (75) türktelekom (4) tv (12) twitter (21) ultrabook (7) usb (3) uydu (12) uygulama (38) uzay (17) üniversite (30) ürün inceleme (48) Vadofone (7) Vaio (1) Video indirme (5) virus (10) vitamin (1) VLC Media Player (1) Web (5) web kamera (1) web sitesi (8) webcam (1) Wii (3) Windows (37) Windows 8 (44) windows xp (2) X Box (5) yahoo (3) Yama (1) yandex (8) yaşam (2) yazı dizisi (9) yazılım (116) yeni ürün (6) Youtube (17) zararlı (3) Zuckerberg (3) Ελληνική ειδήσεις (5)