HOŞ GELDİNİZ καλωσόρισμα

24 Ocak 2013 Perşembe

Google Apps ve Merak Ettikleriniz

Google Apps ve Merak Ettikleriniz

Yazar : İslam ZEYTİN
TEKNOİZCİ
        
    Sayın okurlarım bu hafta sizlere işletmelerine çözüm arayan firmalar için Google Apps uygulamasından nasıl yararlanabileceklerini anlatmaya çalışacağım.Öncelikle Google Apss uygulamasının ne olduğunu açıklayarak yazıma başlıyorum.1-GOOGLE APPS
 

Google firması tarafından sunulan ve  Google Apps  olarak adlandırılan Google uygulamaları ; işletmelerdeki işinize yardımcı olacak temel iş uygulamalarını bir araya getiren  web tabanlı bir Google hizmetidir. Google Apps barındırdığı web tabanlı uygulamalarla işletmelerinize yöneticisinden  çalışanına kadar bir çok alanda çeşitli iş çözümleri sunar.

Google Apps sunduğu tüm uygulama ve bilgileri internet üzerinde bulut yapısında bulundurduğundan, çalışanlarınız iş yerlerinde bulunmasa bile ,internet bağlantısı olan herhangi bir yerden, herhangi bir bilgisayar ya da mobil cihazla, güvenli bir şekilde bilgilere erişerek işlerini takip edip tamamlama imkanı sağlar.

Google Apps uygulamaları ,web tabanlı uygulamalar olup  tamamen tarayıcı içinden kullanılmak üzere tasarlanmış programlardır. Google Apps web tabanlı uygulamalar ile çalıştığından herhangi bir program kullanma ve kurma işlemi gerektirmez. Google Apss işiniz için tüm  programların  kurulumunu, bakımını, saklamasını, güncellemesini kendisi üstlenir Bu nedenle  kullanıcılar, bağımsız platform özelliğinden yararlanarak hiç bir  teknik bilgi gerektirmeden internet bağlantısı olan herhangi bir yerden, herhangi bir bilgisayar ya da mobil cihazla, güvenli bir şekilde bilgilere erişme, kullanma ,düzenleme imkanına sahip olur. Sizin tek yapmanız gereken, işletmenizi yönettiğiniz gibi işinizi internetten de yönetmek kalır.

Google Apps’in sunmuş olduğu  Web tabanlı uygulamalar ile çalışanları, müşterileri, tedarikçileri bir arada buluşturarak  işletim sistemi ve cihaz ayrımı yapmadan sorunsuzca hizmet sunulmasını sağlar.
 
1.1. GOOGLE  APPS’DE KULLANILAN ARAÇLAR
Google Apps’in sunduğu hizmetlerden  Gmail, Google Takvim, Google Talk, Google Docs gibi servisler Google Apps uygulamaları kapsamında kullanabileceğiniz servislerin başında geliyor.Bunların haricinde daha fazla tanımlı seçeneklerle gelen Google Apps ‘e yeni hizmetler eklemek de mümkümdür. Google  Apps Marketplace bunun için hizmet sunmaktadır.

Google Apps ve Google Hesapları benzer gibi görünmesine rağmen  farklı türlerdeki hesaplardır. Google Hesabı, Google tarafından yönetilen Gmail, Google Grupları, Google Alışveriş Listesi, Picasa, Web Geçmişi, iGoogle ve Google Checkout gibi çeşitli ücretsiz Google tüketici ürünlerine erişim sağlayan bir birleşik oturum açma sistemidir. Google Apps ise Google tarafından desteklenen, ancak kuruluşunuz tarafından yönetilen ürünlere erişim sağlar.
 
Googgle Apps araçlarından bazılarını kısaca tanıyalım;

E-Posta


Google Apps,Şirketiniz için şirketinizde bir E-posta sunucusu barındırma yerine, Google’ın üst düzey e-posta sistemi Gmail altyapısını, şirketinizin mail sunucusu olarak kullanabilme yönetilme imkanı sağlar.. Hem de kullanıcı başına 7 GB ya da 25 GB yer alanıyla, spam ve virüs korumalı olarak.

 • Şirketinizin email ihtiyacını, sunucu kurmadan, yazılım güncellemeleriyle uğraşmadan, bakım gerektirmeyen bir şekilde kendisi karşılamak.
 • Kişi başına 7 GB ya da 25 GB posta alanına sahip olmak.
 • İstenmeyen maillere (spam) ve virüslere karşı etkin koruma.
 • Bağımsız platform desteğiyle internete bağlanan her yerden e-postalarınıza erişmek.
 • Mobil cihazlar ile e-posta ve takvim özelliklerini kullanmak.

Takvim


Şirketinizin adeta online ajandası gibidir.Google Apps’in bu uygulamasıyla önemli notları kayıp edip,takvimleri kullanabiliyor, proje ve toplantı planlamalarını yapabiliyorsunuz.

 • Herhangi bir şekilde internete bağlıyken ya da mobil cihazlar üzerinde takviminizi düzenleyebilir, şirket içi ve dışından kişilerle toplantılar ayarlayabilirsiniz.
 • Takvimleri ekibinizle paylaşarak güncel kalabiliyorsunuz.
 • Google, takviminizdeki toplantıları size ücretsiz olarak SMS ile hatırlatır.

Dokümanlar


Bu uygulama bir ofis için gereken belgeleri düzenlemek için size yardımcı oluyor,Yazı, hesap tablosu, sunum gibi tüm dokümanları internet üzerinde online olarak oluşturabiliyor, online olarak her yerden ulaşabilme imkanı sağlıyor. Ayrıca istenilen ekiple  beraber aynı anda aynı dokümanlar üzerinde çalışabilme imkanı sunuyor.

 • Aynı doküman üzerinde istediğiniz kişilerle aynı fiziksel ortamlarda bulunmadan ortak çalışabilme desteği sunuyor.
 • Tüm doküman türlerini online düzenleyebiliyorsunuz
 • Takvimleri ekibinizle paylaşarak güncel kalabiliyorsunuz
 • Dokümanları bilgisayarlarda korumaya çalışmak yerine online olarak arşivleyebiliyorsunuz; Bilgisayarınız arızalansa, çalınsa dahi bilgileriniz güvenli bir ortamda kalması salanıyor.


Mesajlaşma


Gmail ekranı üzerinden birbirinizle sesli ve görüntülü mesajlaşma sistemine sahip oluyorsunuz.Böylece zamandan tasarruf ederek video konferanslarla aynı fiziksel ortamda bulunmadan ilgi kişilerle toplantılar yapabilir yada hızlı bilgi akışı sağlanıp hızlı geribildirim elde edilir.

 • Çalışanlarınızla Gmail ekranı üzerinden sesli ve görüntülü sohbet edebiliyorsunuz

                             1.2GOOGLE APPS  UYGULAMA SÜRÜMLERİ
 
Google Apps uygulamaları standart sürüm, işletme sürümü ve eğitim sürümü olmak üzere üç gruba ayrılır.
 
Standart Sürüm: Her kullanıcıya açık olup kullanabileceği sürümdür. Hesap sayısını siz belirlersiniz.Herhangi bir ücret talep edilmez.Yalnız bu sürümde Google’nin verdiği hizmetlerden bazıları kullanılamaz.Bu hizmetler Google Applications’da olan hizmetler olmayıp  sağlanan servisin hizmetleridir.Örnek olarak 7/24 telefon desteği,API kullanımını buna örnek verebiliriz.Bu sürüm 6 Aralık 2012 de hizmete kapatılmıştır.


       İsletme Sürümü: İşletme sürümünde, standart sürümde bulunmayan tüm özellikleri kapsamaktadır. Paket için 50$ kullanım ücreti mevcuttur. Yanı sıra kullanıcı başı ücret talebi de bulunabilir.


      Eğitim Sürümü: Bu sürümde  sadece okullar ve eğitim veren kurumlar yararlanabilir.

        1.3.GOOGLE APPS  KULLANIMI VE  ÇALIŞMA YÖNTEMİ

            1.3.1.GOOGLE APPS  KULLANIMI
 
         
Google Apss uygulamalarının öncelikle kullanıp yararlanabilmek için bir kullanıcı hesabına sahip olmak gerekir. Bu hesap bildiğimiz Google hesabından farklı bir hesaptır.  

Google Apps uygulamalarını kullanmak için ve Google Apps hesabı açabilmek için bir etki alanına yani domaine diğer bir deyişle alan adına sahip olmanız gerekir.Eğer bir domaine sahip değilseniz Google Apps ,kurulum aşamasını tamamlamak için size ücretsiz bir mygbiz.com adı altında alan adı imkanı sunmaktadır.Dilerseniz  bu alan ismini de kullanmak mümkün olmakla birlikte Google Apps’ten bir alan adı alma imkanı da sunulmaktadır.

Eğer zaten bir alan adına sahipseniz alan adınızın size ait olduğunu kanıtladıktan sonra kullanıcı hesaplarınızı bu domain altında birleştirmeniz ve yönetmeniz mümkün olacaktır. Böylece  hesaplarınızı çevrimiçi işletme kimliğinizle birlikte kullanma imkanı bulacaksınız    islamzeytin@teknoizcisoft.com.tr. , info@teknoizcisoft.com.tr,  gibi  .

Alan adı altında kullanıcıları atayıp gerekli yetki ve kısıtlamaları istediğiniz şekilde yapılandırdıktan sonra internet erişimi olan her yerden  Google Apps’in sunduğu hizmetlere erişip kullanmak mümkün olacaktır.

1.3.2.GOOGLE APPS  NASIL ÇALIŞIR
 
         Google Apss uygulamalarını kullanabilmek için öncelikle yukarıda da belirttiğim gibi bir   Google Apps hesabına sahip olmak gerekir. Google Apps hesabı kullanabilmek için diğer önemli konu da önce bir etki alanına yani domaine sahip olmanız gerekmesidir. Çünkü Google Apps uygulamaları bu etki alanı adı altında kullanıcılar atayıp hesaplara yetki ve kısıtlar verebilmektedir. Eğer  bir domaine sahip değilsek Google Apps’in sunduğu ücretsiz mygbiz.com alan adı altında yararlanabileceğimizi yada Google Apps’ den yeni bir domain adı alabileceğimizi zaten  bir domaine sahipsek bu alan adı altında Google Apps  hesabını kurabileceğimizi ve yetkilendirebileceğimi belirmiştik. Bu Google Apps’in nasıl çalıştığını gösteren dışardan bakarak anlattığımız kısmıdır.
 
Şimdi ise Google Apps Uygulamasının nasıl çalıştığını daha teknik bir bakışla irdeleyerek anlatmaya çalışalım,

            Google Apps de  web tabanlı uygulamalar içerdiğinden istemciler öncelikle bir browser yardımı  ile http iletişim protokolü  ile TCP/IP ağ protokolü kullanılarak Google Apps’in sunucularına erişerek istekte bulunulur. Web tarayıcısı bu istekte bulunan nesneleri sunucudan çeker ve sonuçları istemci cihazda görüntüler.

            Google Apps web tabanlı olarak çalıştığından , kullanıcıların Google Apps’teki verilerini kullanmak istediğinde  bilişim aygıtlarında herhangi bir program yada yazılım kurmasını gerektirmez demiştik.Çünkü birçok sistem için gerekli altyapıyı temel bir veri sisteminden aktarma işlemini kendisi üstendiğini belirmiştik.İşte tam burada Sunucular devreye girmektedir.Yani bizim Google Apps tarafından sağlanan Gmail, Google Takvim, Google Talk, Google Docs gibi servisleri hali hazırda kullanabilme sebebimiz bu servisleri kullanabilmek için gereken programların önceden Google Apps ‘in sunucu bilgisayarlarında yüklenip kurulmuş olmasından dolayıdır.

            Google Apps sunucularında barındırdığı programlar sayesinde web tabanlı uygulamalarıyla hali hazırda  hizmet verdiğini belirtirken unutulmaması gereken birkaç özellik daha vardır. Örneğin Google Apss , istemci cihazlardan kendi sunucusuna gelen isteklere cevap vermek için Web Güdümlü İstemci Mimarisinden yararlanır.Bu mimari dağıtılmış nesnelere dayalı istemci sunucu uygulamalarının web ortamında çalışmasını sağlar.

Bu mimaride herhangi herhangi bir nesnenin istemci bilgisayarda yüklenmesini gerektiren bir kısıtlama içermediğinden  çok sayıda kullanıcıya hizmet verebilmektedir.Ayrıca Google Apps uygulamasında kullanılan yazılım bileşenleri otomatik olarak istemciye çekildiğinden her zaman son sürümünü çalıştırarak hizmet vermektedir.
 
Google Apps’in web tabanlı olarak sunduğu Gmail, Google Takvim, Google Talk, Google Docs gibi servisleri kullanırken ilgili verilere sadece erişmekle kalınmaz, ayrıca bu veriler yeniden işlenmekte,bazı süreçlerden geçmekte yeni çıktılar oluşturmaktadır.Sonuç olarak bir veri transferi  gerçekleşmektedir.Her gün diske yeni bir veri eklenmektedir.Demek ki Google Apps’in verilerin tranfer edilmesinde,ulaşılan diskin ve veri tabanının yönetilmesi,güvenliğinin sağlanması ,gereklidir.Bu nedenle ve gereken  programların yazılımların  kullanılması için bir sisteme gereksinim duyulur. İşte burada Google Apps’in imdadına Bulut Billişim Sistemlerinin sağladığı teknolojik özellikler büyük destekçisi olur.

 
            Sonuç olarak Google Apps uygulamalarını; web tabanlı olarak ,http iletişim protokolünü ve tcp/ıp ağ protokolünü kullanarak web güdümlü mimari’den yararlanarak web servislerine erişim ve bulut bilişim sistemi teknolojilerinden yararlanarak hizmete sunmaktadır.Kullanıcıların tek yapması gereken, işletmelerini nasıl yönetiyorlarsa  internetten de aynı şekilde yönetmek kalır.

Teknoizcinet © Her hakkı saklıdır
        
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için: İslam Zeytin

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

En Çok Okunanlar

Etiketler

3G (2) adobe (4) adsl (2) akıllı telefon (40) Amazon (3) android (34) android market (4) Angry Birds (2) Anonymous (3) antivirüs testi (3) Apple (74) application (2) Asus (9) Avea (4) Bilgisayar (13) bilim (42) bilimadamları (13) bim (1) Bing (1) board (1) browser (18) BT (2) Burn (3) CeBIT (2) cep telefonu (75) chrome (13) CISCO (1) CNN (1) Codec (1) da vinci (1) Dell (4) dijital (4) domain (6) donanım (151) doodle (2) download (4) e- mail (8) e-book (2) ege üniversitesi (1) eğitim (38) einstein (1) enerji (4) explorer (1) facebook (63) FIFA (5) fiber (3) fiber ağ (1) fibernet (2) firefox (12) fizy (1) Fotoğraf (10) fotoğraf makinesi (7) fullyfollowme (2) Galaxy Note (5) gmail (4) Google (56) Google Earth (3) google play (8) google+ (8) gsm (3) güvenli internet (19) güvenlik açığı (5) güvenlik tehditi (10) hacker (7) harddisk (4) hotmail (3) HP (12) HTC (3) IBM (1) IEEE (1) iletişim (12) index (1) instagram (6) intel (5) internet (122) internet explorer (8) internet explorer 9 (5) iOS (11) İpad (13) iPad 3 (5) iphone (39) iPhone 4S (1) iPhone 5 (9) İslam ZEYTİN (43) istanbul (3) iTunes (3) kamera (12) KeepVid (2) kitap (4) klavye (2) Laptop (2) Led (4) Led TV (2) LG (9) linkedin (2) Mac (8) marc zuckerberg (2) microsof office 2010 (3) Microsoft (52) Microsoft Security Essentials (2) mobil (101) Motorola (2) mozilla (4) MS (1) MSI (2) müzik (4) Nasa (8) nikon (3) Nintendo (2) nokia (15) Notebook (3) Numara taşıma (1) ODTÜ (4) Ofis (4) operatör (6) oyun (72) oyun köşesi (3) oyuncak (2) padfone (2) Pahalı İnternet (1) panasonic (1) para (3) Pardus (1) PC (8) Pepee (1) Pil (10) Ping (1) Playstation (7) programlama (6) projeksiyon (1) rasat (1) Raspberry pi (3) Rekabet (6) reklam (25) sağlık (14) Samsung (49) Samsung Galaxy (13) Sık Sorulanlar (42) Siber Saldırı (5) sim (5) Sinema (3) skype (15) smart tv (3) sms (3) sony (17) sosyal medya (73) Steve Jobs (3) SUPER 8 (1) suriye (1) şifre (7) Tablet (23) tarayıcı (6) tarih (2) tasarım (3) tehlike (23) Teknoloji (50) telefon (7) Televizyon (4) Tivibu (1) toolbar (1) Toshiba (4) ttnet (14) turkcell (21) türkiye (75) türktelekom (4) tv (12) twitter (21) ultrabook (7) usb (3) uydu (12) uygulama (38) uzay (17) üniversite (30) ürün inceleme (48) Vadofone (7) Vaio (1) Video indirme (5) virus (10) vitamin (1) VLC Media Player (1) Web (5) web kamera (1) web sitesi (8) webcam (1) Wii (3) Windows (37) Windows 8 (44) windows xp (2) X Box (5) yahoo (3) Yama (1) yandex (8) yaşam (2) yazı dizisi (9) yazılım (116) yeni ürün (6) Youtube (17) zararlı (3) Zuckerberg (3) Ελληνική ειδήσεις (5)