Merhabalar,
Hiren's Boot Cd ile tekrar karşınızdayım.Takip eden arkadaşlar bilir daha önce Windows üzerinden kullanımını anlatmıştım.Şimdi ise Boot olarak açılması ile menülerine ve içersinde barındırdığı programlara göz atacağız.

Test Sistemi: Pentium D 2.80GHz 1.5GB DDR2 Ram'i olan bir pc üzerinde 512MB Ram ve 13Gb HDD ile çalışan Microsoft Virtual Pc 2007 (Microsoft Virtual PC 2007) yani sanal makine.

İlk önce bilgisayarımızı CD'den boot ediyoruz ve elimizdeki Hiren's Boot Cdsini kullanarak bilgisaramızı açıyoruz.Karşınıza aşağıdaki resimde görülen ekran gelecek.Buradan okları kullanarak "Start Boot CD" seçeneğini seçiyoruz.Bu ekranı geçtikten sonra karşımıza çeşitli araçların bulunduğu menü gelecek.Şimdi bu menüleri resimlerle inceleyelim.


Ana menü (üstte) bu şekilde. "Next" diyerek Ana menünün devamını (altta) görebiliriz.


Disk Partition Tools (altta) menüsü.Burdan istediğiniz programı seçerek diskinizi partlara bölebilir yada biçimlendirebilirsiniz.
Disk Clone Tools menüsü.Diskinizin imajını alabilir yada almış olduğunuz bir imaj varsa tekrar yükleyebilmenizi sağlayacak birçok programı içermektedir.


Sisteminize virüs bulaşmışsa ve temizleme işlemini Windows üzerinden yapmak istemiyorsanız burdan yapın  Antivirüs Tools


Recovery Tools.Diskinizle problem mi yaşıyorsunuz? Yada verilerinizi mi kaybettiniz?Bu programlarla dilediğinizi yapabilirsiniz.
Testing Tools. Sisteminizin bileşenleri test edebileceğiniz programların mevcut olduğu menü.İster Ram, ister CPU, isterseniz HDD nizi testedin.Ama HDD için daha kapsamlı programlarda var(HDD tools menüsünde).

Ram testinden bir resim.


Harddiskiniz için test programları oldukça fazla neredeyse her marka HDD için var.HDD nizdeki bad sectorleri rahatlıkla görebilirsiniz.


Sisteminizle ilgili bilgi almak istiyorsanız>> System İnfo Tools
File Managers.Dosya yönetim programları.İçersinde mini bir Windows 98 de bulunuyor.


Mini Windows 98 from Ram Drive sizler için çalıştırdım(altta) .CD üzerinden çalışan tamamen bağımsız bir işletim sistemi özelliği taşıyor.Sisteminiz çöktüğünde dosya kurtarmak için çok ideal olmasa da iş görür.
MBR bölümü biraz daha üst seviye kullanıcılar için.MBR hakkında bilgi için...
Genel olarak Hiren's Boot CD bu şekilde.
Sorularınız ve önerileriniz için: byhck_sdn@hotmail.com

DOWNLOAD
Türkçe Hiren>> DOWNLOAD

..::Çağlar KARAKAYA::..
byhck

SDN - http://shiftdelete.net